Chemex – przyrządzamy dobrą kawę

Otrzymanie świeżego i aromatycznego naparu kawowego wiąże się z wykonaniem kilku podstawowych czynności, w tym z zakupem wysokiej jakości kawy, takiej jak Arabika, czy Robusta oraz wyposażeniem się w dobry ekspres do kawy. Przykładem prostego typu wspomnianego urządzenia jest Chemex (zobacz), który lata swojej popularności ma już za sobą, jednak w dalszym ciągu charakteryzuje się funkcjonalnością i oryginalnym wyglądem.

Chemex

Wspominając wynalezienie Chemexu należy się cofnąć do pierwszej połowy XX wieku, czyli czasów, w których żył słynny chemik i wynalazca – Peter Schlumbohm. Nie wiadomo, czy Schlumbohm należał do wybitnych smakoszy kawy, jednak to właśnie z jego rąk powstał pierwszy Chemex, czyli ekspres do kawy o stosunkowo prostej metodzie działania.

Schlumbohn wykorzystał w swoim wynalazku kolbę z żaroodpornego szkła, którą oplata drewniany kołnierz z rzemieniem pełniący funkcję uchwytu. Cały proces przygotowywania kawy opiera się na zalewaniu wrzątkiem papierowego filtra, na którym znajdują się świeżo zmielone źródła kawy. Napar gotowy do picia spływa do szklanego naczynia w kształcie klepsydry. Metoda ta jest wyjątkowo prosta i nie wymaga dużej ilości czasu. Do jej niewątpliwych zalet należy jakość materiałów, z których wykonywany jest Chemex, która skutecznie zapobiega utracie charakterystycznego aromatu.

Inne walory Chemexu

Oprócz niebywałej funkcjonalności w zakresie przygotowywania aromatycznej kawy, chemex jest miły dla oka, do tego stopnia, że uznany został za jeden z najlepiej wykonanych wynalazków współczesnych. Mimo, że obecnie urządzenie to coraz rzadziej używane jest do zaparzania kawy, bardzo chętnie stosuje się je w formie ozdoby, która zdecydowanie budzi zainteresowanie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcesoria, Parzenie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *